Текстови

Здрава исхрана

Готвењето – врвна наука!

За оние коишто готват света должност е да научат да припремаат здрава храна. Многу души можат да се загубат поради лошото готвење и попуштањето на апетитот. Потребно е многу грижа за да се создаде добар леб, но треба да се знае дека во една векна леб има повеќе религија отколку што повеќето луѓе мислат. Постојат

Витамин Е

Тоа е витамин растворилив во масти како што се и витамините А, D, и К. За разлика од првите два, тој почесто може да се најде во растителните продукти отколку во продуктите од животинско потекло и не претставува опасност ако се земе во поголеми количини. Витаминот Е има важна улога во метаболизмот: – Ги штити

Упатство за употреба на телото

Има само еден начин да дознаеме што е најдобро за сложениот систем наречен “човечко тело“, а тој начин е да се консултираме со неговиот Создател. Обично производителот ги изготвува најдобрите прирачници за своите производи. Производителите на автомобили секогаш издаваат прирачници со совети за тоа како превозното средство да се одржи во најдобра состојба. Кога Бог

СПАНАЌ

Спанаќот е едногодишно растение со темнозелени листови. Потекнува од Иранската висорамнина. Во средниот век се продавал свеж или варен, а и исечкан на прачиња. Арапите во 15тиот век го донеле спанаќот во Шпанија, од каде се проширил на Северна и Средна Европа, а во 17тиот век станал многу популарен и се подготвувал со шеќер. Спанаќот

БАДЕМИТЕ И ЛЕШНИЦИТЕ СЕ НАЈДОБАР ЛЕК ЗА СРЦЕТО

Лешниците, бадемите и оревите се одлични при превенција на срцевите заболувања – покажаа резултатите од едно научно истражување. Експертите забележале дека често консумирање на овие јаткасти плодови за човечкиот организам може да направи повеќе отколку лековитото маслиново масло. Шпанските научници, кои се автори на ова истражување, нагласуваат дека во комбинација со јаткастите плодови потребно е

ОДЛИЧНИ СОГОРУВАЧИ НА МАСТИ

Цвекло, целер, ананас, папаја, ѓумбир, кисела зелка. Овие продукти содржат состојки кои ги поттикнуваат варењето и размената на материите, така што телото се ослободува од штетните материи. Формирајте ја својата диета во склад со овие продукти и успехот во намалувањето на килограмите ви е загарантиран. Цвекло – Цвеклото ја подобрува работата на метаболизмот и протокот

Растителни влакна (Целулоза)

Растителните влакна се вид на јаглени хидрати кои не се апсорбираат (не преминуваат во крв). Телото не може да ги користи како извор на енергија. Целета внесена целулоза се исфрла преку столицата. Поради тоа, до неодамна не и се придавало никакво физиолошко значење. Најновите сознанија ни зборуваат за големата важност на наизглед некорисните влакна: тие

Закони за добра исхрана

1. Закон за квантитет Количината на внесени продукти треба да ја задоволи потребата на организмот во поглед на енергијата и супстанциите неопходни за растење,за одржување на ткивата и органите. Правилната исхрана ни овозможува да ги оствариме следните функции: -растење, репродукција, работа, ментални активности, изедначена телесна тежина кај возрасните. 2. Закон за квалитет Режимот на исхрана

Полза и задоволство од храната

Обезбедете си прекрасна маса Одберете едно или две места во домот каде што ќе се хранете. Секое јадење нека ви биде посебно. Јадете само на тие места. Не пуштајте гласна музика По можност никогаш не се хранете со музика што ви го одвлекува вниманието и ве тера да подигрувате. Никаква телевизија додека јадете Хранењето бара

Рецепти-2

Рецепт за домашен леб 1кгр интегрално брашно ( мелено жито) 50 гр свеж квасец 1/5 л млака вода Морска сол Ладно цедено масло Малку ким и сончоглед (не е обавезно) Се истура брашното во поголем сад. Во средината се преви дупка во која ја ставате коцката свеж квасец, малку млака вода и додавате една и